
Meditace praktické tipy: Příprava
Když jsem s meditacemi začínala, tak pro mě bylo nejtěžší „vypnout mozek“. Hlavně myšlenky na všední starosti, zážitky, co ještě musím ten den stihnout atp. Proto pro mě bylo nejjednodušší docházet na řízenou meditaci ke své duchovní učitelce, kde už byla připravená atmosféra a lidé, kteří přišli také meditovat. V takovém prostředí se mi „vypínalo“ daleko snadněji než doma v obýváku. Proto i tento typ meditace ve svém článku o Řízené meditaci doporučuji pro začátečníky.
Moje mentorka se však odstěhovala celkem daleko, a nepodařilo se mi najít někoho dalšího, u koho bych cítila, že by mi tam vyhovovalo docházet, tak mi nezbylo nic jiného, než začít zkoušet meditovat sama.
Zpočátku to šlo o dost obtížněji, než při řízených meditacích. Proto jsem si vytvořila drobný přípravný rituál, o který se s Vámi nyní podělím.
Protože se mi ale v průběhu let trochu upravil a zjednodušil, napíšu Vám pro porovnání můj rituál z doby, kdy jsem s meditacemi začínala, a jak se připravuji v současnosti.
Přípravný rituál z mých začátků
- Vypnout mobilní telefon, případně vypnout/ztlumit zvonek, aby opravdu nikdo nerušil. Zapálit si alespoň jednu svíčku (spíše více).
- Pro hlubší meditaci, provonět vzduch v místnosti esenciálním olejem, který je vhodný pro meditace. Používala jsem směs pro 7. čakru, který se dá koupit ve variantě do aroma lampy, nebo i ve spreji, kdy jednoduše stříknutím provoníte celou místnost.
- Připravit si relaxační hudbu nebo nahrávku s řízenou meditací.
- Připravit si karimatku nebo polštářky a deky, abych si vytvořila meditační místo.
Můj současný (ne)rituál
- Zařídit, aby byl alespoň půl hodiny klid.
(nikdo mě neruší, dítě spí, je na procházce, hraje si s tatínkem, babičkou atp.) - Ztlumit mobilní telefon a pustit si na něm relaxační hudbu.
(nyní upřednostňuji osobní meditace, protože je můžu časově řídit). - Zapálit si svíčku.
(již nedělám pokaždé, zapaluji hlavně ve dny, kdy nesvítí slunce). - Najít místo pro meditaci.
(dost se mi teď i mění podle toho v které místnosti mám více klidu).
Moje (ne)rituály jsou hlavně o přípravě prostředí. Dobré je ale i připravit sebe. Mít pohodlné oblečení a vybrat si polohu, ve které celou dobu meditace vydržíte.
Zpravidla se medituje v sedě nebo v leže na zádech. Nejvíce mi vyhovuje meditovat vleže v posteli, na gauči nebo i na zemi. Na zemi vždy používám karimatku, aby mi nebylo chladno. Dříve jsem používala i polštářek pod hlavu a přikrývala se nějakou přikrývkou. Mám zkušenost, že ke konci meditace bývá bez přikrývky chladno, hlavně v zimě. Nyní jsem ale meditování zařadila ihned poté co docvičím jógu a zjistila jsem, že ani v zimě mi chladno nebývá a polštářek už taky nepotřebuji. Pro meditaci vsedě můžete využít turecký sed, židli s opěradlem, křeslo nebo meditační polštářek, který by měl být nejvhodnější, i když ne každému bude vyhovovat vzpřímený posed bez opěrky. Je na meditujícím, aby si vyzkoušel, která poloha při meditaci mu bude nejpříjemnější. A vydrží v ní delší dobu.
Příprava prostředí je podle mého názoru důležitá hlavně, pro delší meditace. Pokud byste chtěli jen začít několikaminutovými meditacemi a postupně je prodlužovat, určitě nebudete takové přípravy potřebovat a můžete je zkusit zařadit třeba ráno po probuzení nebo večer před spaním. Mé meditace ale málokdy trvají méně než 15 minut. Líbí se mi, že je to taková chvilka pro mě, při které chci být jen já, mít čas sama na sebe a trošku se třeba i rozmazlit. I meditační nahrávky bývají delší než jen pár minut. A když už meditace trvá delší dobu, tak je dobré se trochu připravit.
Zpočátku mi také hodně tyto přípravné rituály pomáhaly se na meditaci naladit a trošku se ještě před samotnou meditací zklidnit. Takže vřele doporučuji si nějaký takový přípravný rituálek vytvořit. Nemusíte použít zrovna ty moje, ty jsem Vám sem dala jen pro inspiraci
Snad jste v mém článku našli něco užitečného a pokud s meditacemi začínáte můžete se ještě podívat na další články s praktickými tipy k meditacím (články se zatím připravují).
Přeji krásný den