
Řízená meditace z nahrávky
Řízenou meditaci z nahrávky jsem objevila v době, kdy jsem meditovat potřebovala, ale nemohla jsem na meditace docházet a neměla vnitřní sílu si meditací procházet sama.
Z počátku jsem využívala několik meditačních CD, které jsem si zakoupila, pak jsem začala využívat i meditace, které se dají stáhnout za poplatek nebo zdarma z internetu, nebo si je můžete zdarma pustit přes Youtube. Každá forma nosiče má své výhody i nevýhody. Je na každém, ať si vyzkouší, co mu vyhovuje a lépe se mu u ní medituje.
Velkou výhodou řízené meditace z nahrávky je, že si můžete meditaci pustit kdykoliv a opakovat ji tak často, jak budete chtít. Pokud je tak v nahrávce zamýšleno, dokáže Vám i tímto druhem meditace její průvodce prostřednictvím svého hlasu rozproudit jemnohmotné energie.
Nevýhodou meditací z nahrávky je, že meditace je pokaždé stejná, takže je dobré mít více nahrávek a střídat je, aby se Vám neohrály. Další nevýhodu vidím v tom, že pokud jste u ní sám/sama, nemáte s kým probrat její průběh. Takže v případě, že úplně sdělení neporozumíte, nemá Vám s interpretací, kdo pomoci. To se však dá vyřešit tím, že přizvete např. partnera nebo kamarádku/kamaráda a pak si své dojmy můžete sdělovat.
Stejně jako u řízené meditace (osobní), i u tohoto způsobu je třeba, aby Vám byl hlas i osobnost průvodce sympatický. V tomto případě je však zcela na Vás, abyste si našli a připravili klidné místo, kde budete meditovat. Místo si připravte tak, aby Vám při meditaci bylo co nejpříjemněji. Typy jak takové místo připravit naleznete v seriálu Meditace praktické tipy 1. díl: Příprava.
Při výběru meditační nahrávky je třeba také myslet na to, že některé meditace můžete provádět kdykoliv, jiné jsou vhodnější provádět ráno a některé večer před spaním.
Relaxační meditace můžete provádět kdykoliv. Pokud se jedná o meditace, které Vám mají rozproudit jemnohmotné energie, obecně se doporučují provádět spíše ráno, den je pak daleko pozitivnější, lépe se vstává a člověk je celý den plný energie. Ale pokud ráno není čas, tak je samozřejmě můžete pouštět i kdykoliv během dne. Pokud se jedná o „čistící“ meditaci, která Vám může otevřít nějaká těžká témata z minulosti, nedoporučuje se ji provádět před spaním a těhotným ženám. Je to kvůli tomu, že pokud se Vám podaří dostat do hloubky problému, zpravidla se rozrušíte, což před spaním a v těhotenství není žádoucí. Pokud v těhotenství prostřednictvím meditací potřebujete něco řešit, např. strach z porodu a následného soužití s miminkem, a nemáte ještě s meditováním moc zkušeností, existují speciální nahrávky pro těhotné ženy, které mohou pomoci. Jen je třeba myslet na to, že hlavně v těhotenství je třeba volit meditační nahrávky a témata v meditacích s rozmyslem.
Když už jsme se připravili na meditaci, připravili místo a vybrali téma meditace, stačí už jen si ji pustit, zklidnit sebe a svůj dech, a zkusit se ponořit do svého nitra podle pokynů z nahrávky.
Přeji Vám mnoho příjemných, hlubokých a očistných zážitků při meditacích z nahrávek.